BOLT ↯

All rights deserved 1994 – infinity

Om Bolt

BOLT fasadskylt

Bolt är en kommunikationsbyrå i Småland och Stockholm. För vissa är Bolt en reklambyrå i Jönköping, för andra är vi affärsutvecklare i Stockholm. För de flesta av våra kunder är vi båda delarna, oavsett var i världen vi sitter och jobbar. Kontoren hittar du i de centrala delarna av Jönköping och Stockholm. Sedan 1994 har Bolt arbetat med både globala, välkända varumärken och lokala, nykläckta startups. Starka koncept är vår grej. Vi dras till bra idéer och letar alltid efter nya samarbeten med såväl spännande kunder som skickliga kreatörer. Hör av dig!

Tjänster

Det här är vad Bolt gör. Saknar du en tjänst? Ta det lugnt. Om du vill åka till rymden, så bygger vi en raket. Troligtvis.

Brand Architecture

Brand identity
Brand naming and story
Brand platform
Concept development
Creative direction

Concept output

Action marketing
Campaign
Social media
Podcast
Public Relations
Web

Business design

Brand workshop
Communication and content strategy
Corporate social responsibility
Employer branding
Innovation and transformation
Research and insight
Service design
Start-up boost

Experience design

Art direction
Branded spaces and events
Copywriting
Digital and print
Editorial
Film and editing
Motion
Packaging
Photography
Product

Kreatörer

Sara Blomqvist
Art Director
+46 707 511 114
sara.blomqvist@bolt.se

Marcus Jarl
Copywriter / Strateg
+46 709 821 461
marcus.jarl@bolt.se

Eric Lindqvist
Designer
+46 36 16 24 55
eric.lindqvist@bolt.se

Hillevi Magnell
Art Director
+46 739 568 567
hillevi.magnell@bolt.se

Joakim Nådell
Creative Director
+46 739 895 908
joakim.nadell@bolt.se

Peter Olzon
Art Director
+46 705 562 455
peter.olzon@bolt.se

Nickie Arvidsson
Digital Designer
+46 36 16 24 55
nickie.arvidsson@bolt.se

Vänner

Hydro, Chooose, Ingarp, Region Jönköpings län, Samefa, Setra Buses, Mercedes Benz, Heco, Almi, D75 Illuminants, Den Småländska Kolonin, Tosito, Pacson, Habo Kommun